Ludowe techniki wokalne w praktyce

Zapraszamy na warsztaty śpiewu tradycyjnego tzw. otwartym głosem w dniu 7 października w godzinach 11:00 – 14:30.  Zajęcia obejmują ćwiczenia fizyczne, oddechowe, pracę z emisją głosu i jego wydobywaniem, pracę nad pieśnią (intonacja, energetyka), naukę słuchania i współbrzmienia w śpiewie. Zajmiemy się szczegółowo zagadnieniem emisji głosu na przykładach pieśni z różnych regionów Polski, m.in. z Dolnego Śląska (pochodzących z nagrań archiwalnych i prywatnych nagrań prowadzącej). Przedstawimy zróżnicowanie w śpiewie ludowym i charakterystykę przykładowych regionów.
Stopień zaawansowania w śpiewie tradycyjnym nie ma znaczenia. Na zajęciach dostępne będą teksty, lecz pieśni uczymy się „ze słuchu”, nie z zapisu nutowego.

Prowadząca:
Joanna Skowrońska – etnolog, śpiewaczka. Od wielu lat prowadzi badania terenowe w Polsce i na Polesiu ukraińskim, a od 2010 na Dolnym Śląsku. Rejestruje, dokumentuje i bada pieśni, czego efektem są płyty wydawane przez Fundację Ważka, z którą współpracuje. Pieśni uczy się głównie u wiejskich śpiewaczek i śpiewaków, lecz ma za sobą także doświadczenia warsztatowe z wybitnymi etnomuzykologami, folklorystami z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. W Stowarzyszeniu Centrala Muzyki Tradycyjnej zajmuje się edukacją, upowszechnianiem muzyki tradycyjnej w jej żywym przekazie i ogólnym umuzykalnianiem. Bada zróżnicowanie emisji głosu w śpiewie tradycyjnym oraz postrzeganie pieśni przez wykonawców i odbiorców we współczesnym świecie. Udziela się i współtworzy zespoły wykonujące muzykę tradycyjną zarówno in crudo, jak i w jej współczesnym brzmieniu, m.in.: Pieśni Odzyskane, Inicjatywa Sentymentalna/Pieśni Piekne, Gliniane Pieśni.

Udział w spotkaniu jest płatny: 35 zł/os.
Liczba miejsc ograniczona!

Termin: 7.10.2017, godz. 11:00 – 14:30

Miejsce: Gminna Pracownia Edukacji Kulturalnej w Ciasnem k/Supraśla
Obowiązują zapisy mejlowe: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Szansa na Oskara” i są współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Admin Opublikowane przez: