Warsztaty tańców tradycyjnych z Grzegorzem Ajdackim

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia zaprasza na pierwsze z dwóch warsztatów, które odbywają się  w ramach projektu „Miejskie folklory – warsztaty i potańcówki”.
W programie nauka polskich tańców trójmiarowych i dwumiarowych. Będziemy się uczyć oberka, mazurka, kujawiaka i polki oraz tradycyjnych zabaw tanecznych. Będzie to również dobra okazja do zapoznania się z muzyką tradycyjną graną na żywo i zintegrowaniem jej z tańcem.

Warsztaty poprowadzi Grzegorz Ajdacki – tancerz związany z warszawskim Domem Tańca. W trakcie warsztatów grać będą fenomenalni muzykanci: Joanna i Stanisław Strelnikowie oraz Anna Lewczuk, którzy występują pod nazZwykli Ludzie.

Warsztaty odbędą się 10.03.2018 (sobota) w godzinach: 
11.00 do 13.30 i 14:30 do 17.00 w Fabryce Tańca przy ul. Marczukowskiej 33a w Białymstoku.
Koszt warsztatów: 20 zł od osoby.
Informacje i zapisy: warsztatytradycja@gmail.com
W mailu należy podać imię, nazwisko oraz stopień zaznajomienia z tańcem (w jakiejkolwiek formie) w skali 0-5 lub bardziej opisowo, jeśli ktoś woli.
 

Grzegorz Ajdacki – propaguje tradycyjne tańce i zabawy regionalne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2004 r. prowadzi warsztaty, zajęcia, imprezy i projekty taneczne w wielu miejscach Polski i za granicą (m.in. Portugalia, Francja, Łotwa, Węgry, Estonia, Czechy). Pogłębia swoją wiedzę i umiejętności podróżując po kraju i ucząc się od wiejskich i miejskich tancerzy. Od 2002 r. jest związany ze Stowarzyszeniem „Dom Tańca”. Od 2005 r. działa w zarządzie Stowarzyszenia, w latach 2007-2016 był jego prezesem. W latach 2005-2008 współtworzył grupę tańców francuskich Fin Accord. Podejmuje współpracę w charakterze choreografa i aktora. Pomysłodawca i realizator nowatorskiego projektu na przekaz tradycji muzyczno-tanecznych w Polsce pod nazwą „TTT Teatr Tańca Tradycyjnego”. W jego ramach wyreżyserował przedstawienia „Odys” i „Mazurek polski Odys!”. Opracował również program do prowadzenia zajęć artystycznych w gimnazjum „W poszukiwaniu zaginionego mazurka”, odnoszący się do migracji tańca i rytmu mazurkowego wraz z Polakami po Europie i świecie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Należy do Rady do spraw niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Zwykli Ludzie – zespół powstał w 2014 r. Jego skład to: Joanna Strelnik, Stanisław Strelnik i Anna Lewczuk. Założyciele – Joanna i Stanisław – traktują go przede wszystkim jako projekt badawczy: starają się odkryć, co powoduje, że muzyka jest „pod nogę”, jakie konkretne patenty i rozwiązana techniczne służyły muzykantom ludowym do wydobywania rytmu tanecznego z melodii. Badają to w praktyce, grając do tańca na instrumentach charakterystycznych dla wiejskich kapel z przełomu XIX i XX w. (skrzypce, bęben, basy). Interesuje ich głównie muzyka z regionu opoczyńskiego – rodzinnych okolic Joanny. Mistrzowie, na których się wzorują, to nieżyjący już świetni skrzypkowie z tamtych okolic: Józef Fiderek, Władysław Koperkiewicz, Józef Zaraś, Wincenty Firmowski i Stanisław Grochulski.
Instrumenty używane w zespole są albo autentykami z epoki, albo ich wiernymi kopiami. Członkowie zespołu uczą się grać ze słuchu, głównie przy pomocy archiwalnych nagrań. Jeżdżą też na wiejskie zabawy, gdzie uzupełniają wiedzę towarzysząc muzykantom na instrumentach perkusyjnych. Joanna jest miłośniczką i propagatorką gry na basach ludowych – grała na tym instrumencie w kapeli jednego z najwybitniejszych muzykantów radomskich, Tadeusza Jedynaka. Jako basistka towarzyszyła też często równie wybitnemu skrzypkowi Piotrowi Gacy. Prowadziła też autorskie warsztaty basowania na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i w warszawskiej Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku 

Admin Opublikowane przez: