Festiwal Kuchni Tradycyjnej to wydarzenie podczas, którego posłuchasz specjalistów na temat etapów powstawania tradycyjnego pieca chlebowego, doświadczysz dawnych smaków oraz pobawisz się przy muzyce na żywo.
Spotykamy się w siedzibie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia (Puchły 62), 4 września od godziny 12:00.
W programie:
1. Opowieść o tradycyjnym piecu chlebowym. Spotkacie się ze zdunami, którzy poprowadzili w lipcu tego roku warsztaty budowy pieca. To będzie wiedza w pigułce, trochę zdjęć i doskonała przestrzeń do zadawania pytań – godz. 12:00, stodoła.
2. Pokaz pieczenia chleba. Zobaczycie wypełnione blaszki wstawiane do pieca, a po wyjęciu i ostygnięciu spróbujecie przepysznego chleba. Planujemy rozpocząć około godz. 13, w piecu obok stodoły.
3. Tradycyjne dania z pieca chlebowego. Uczestnicy warsztatów przygotują kilka tradycyjnych dań, które kiedyś nasze babcie przygotowywały w piecu chlebowym. Tak, będzie można spróbować!
4. Koncert i potańcówka z Kapelą Batareja. Usłyszycie muzykę tradycyjną ze szczególnym naciskiem na muzykę wschodniego pogranicza. Weźcie wygodne buty do tańca! Kapela będzie przygrywać w godz. 17-20.
Równolegle odbędą się takie o to wydarzenia towarzyszące:
– warsztaty śpiewu z Wierą Niczyporuk. Poznacie pieśni letnie i liryczne ze wsi Malinniki. Starujemy o godz. 15, obok spichlerza.
– kiermasz rękodzieła. Stoiska z ceramiką, wyszywanką, słomą i nie tylko. Będzie można zobaczyć jak się tworzy i zakupić.
– wystawa fotografii pt. „ZASTANE” Magdaleny Sobczak. Magda to architektka krajobrazu, lubiąca ludzi i prostotę życia. Momenty, kadry i emocje ze swoich wypraw zbiera podróżując rowerem.
Przedsięwzięcie jest częścią międzynarodowego projektu pn. „Wektor do przeszłości. Rozwój tradycyjnej kultury jako czynnika wzrostu potencjału turystycznego” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.