Warsztaty etnobotaniczno-kulinarne

Chabazie, trawska i zielska – tylko tyle widzimy, spacerując po łące lub obok niekoszonego trawnika?
Wiele z pospolicie występujących roślin możemy zjeść, użyć jako przyprawy lub przyrządzić z nich leczniczy napar. Jeśli chcecie rozpoznawać i stosować dzikie rośliny lecznicze i jadalne, zapraszamy do Puchłów na roślinną niedzielę

Plan dnia:
11.00-14.00 spacer etnobotaniczny po okolicznych drogach, dróżkach, zakamarkach
14.00-15.00 przerwa kawowa
15.00-17.00 wspólne gotowanie.

Podczas spaceru etnobotanik Karol Szurdak opowie o właściwościach roślin oraz ich roli w kuchni, medycynie i kulturze. Poznamy cechy, na które trzeba zwracać uwagę, by mieć pewność, że mamy do czynienia z tą, a nie inną rośliną. Każdy z uczestników stanie się badaczem przyrody, poznając ją dzięki osobistemu doświadczaniu. Na koniec wspólnie przygotujemy kilka potraw z zebranych podczas spaceru roślin.
Oto jak prowadzący mówi o swoich warsztatach: „Podczas zajęć łączę polską tradycję korzystania z roślin dziko rosnących ze zdobyczami współczesnej farmacji. Metodyka moich warsztatów opiera się na wiedzy botanicznej zdobytej na uniwersytecie, jak i na doświadczeniu, jakie zdobyłem podczas wieloletnich poszukiwań kontaktu z przyrodą, m.in. poprzez zgłębianie wiedzy ludowej, uczestnictwo w licznych warsztatach, kursach i pracę własną.

„Karol Szurdak – etnobotanik, technik farmacji, biolog od 9 lat pogłębiający swoją wiedzę o roślinach. Jego przygoda z roślinami leczniczymi zaczęła się w studium farmaceutycznym. Ważnym momentem w jego życiu było poznanie dr. hab. Łukasza Łuczaja i udział w prowadzonych przez niego warsztatach, na których wiedza teoretyczna wzbogacona była o praktykę zbioru i wykorzystania roślin. Swoją wiedzę pogłębiał, studiując biologię i geologię na Uniwersytecie Jagiellońskim (specjalność ochrona przyrody). Nie ograniczał się jednak wyłącznie do zajęć teoretycznych – wielokrotnie brał udział w obozach botanicznych i spotkaniach sekcji botanicznej koła przyrodników, które prowadził przez trzy lata. Uczestniczył też w ogólnopolskich konferencjach etnobotanicznych.

Spotykamy się w Puchłach – Puchły 62.
Prosimy zaopatrzyć się w suchy prowiant na spacer i odpowiedni ubiór.
Zapewniamy ciepłą przekąskę w przerwie.

Informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona!

Organizator: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Ewa Stepaniuk Opublikowane przez: