20 listopada 2022 r. w dobrowodzkiej świetlicy odbyły się warsztaty pn. „Rodzinne rysowanki roślinne”, które poprowadziła Olga Gruberne-Buk, rysowniczka, z którą współpracujemy od kilku lat.
Uczestnicy (mali i duzi) ozdabiali przygotowane wcześniej szkice roślin, takich jak: malina, mniszek lekarski, pokrzywa.
W drugiej części spotkania prezentowaliśmy „Zielnik dobrowodzki” – owoc naszej trzyletniej pracy. Była to okazja, by porozmawiać z jego twórczyniami: Niną Jawdosiuk, Ireną Jawdosiuk, Walentyną Klimowicz, Olgą Gruberne-Buk oraz Julitą Charytoniuk. Przybyli goście – głównie mieszkańcy Dobrowody i okolic – opowiadali o znanych im nazwach gwarowych różnych roślin, o ich zastosowaniu i znaczeniu magicznym. Nie zabrakło pieśni o roślinach w wykonaniu dobrowodzkich śpiewaczek.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zielniki.
„Zielnik dobrowodzki” zawiera:
– opisy roślin w lokalnej (ukraińskiej) gwarze z Dobrowody, spisane przez Irenę Jawdosiuk
– opisy etnobotaniczne Karola Szurdaka
– rysunki autorstwa Olgi Gruberne-Buk.
Łącznie opisanych i narysowanych 50 roślin.
A jeśli ktoś nie zdążył dotrzeć do Dobrowody, zielnik może zamówić tu: stow.dziedzitwopodlasia@gmail.com
Organizator: Puszczańska Szkoła Tradycji prowadzona przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu Akademia Kolberga 2022 prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego.
Partner wydarzenia: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kleszczelach
Wydanie „Zielnika dobrowodzkiego”dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022
Wydanie „Zielnika dobrowodzkiego” jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.