Warsztaty pieśni ukraińskich z Tatianą Sopiłką

UWAGA !!!
BIAŁYSTOK !!!
ŚPIEW !!!
UKRAIŃSKIE PIEŚNI !!!

Lubisz śpiewać, ale może nie masz z kim? Lubisz słuchać Drewa i zawsze marzyłaś/marzyłeś o tym, by uczyć się śpiewu od kogoś z tego legendarnego zespołu? Potrafisz powtórzyć ze słuchu prostą melodię? Podobają Ci się wielogłosowe pieśni? Co roku kolędujesz, ale ciągle śpiewasz te same kolędy i chcesz poznać nowe?

Zapraszamy !!!

Tematem warsztatów będą ukraińskie kolędy, archaiczne pieśni noworoczne, pieśni liryczne i religijne z różnych regionów Ukrainy. W ramach zajęć, prócz uczenia się utworów (melodii, tekstu, znaczenia słów, okoliczności wykonania itp.), odbywać się będzie praca nad prawidłową emisją, elementami wymowy, rytmem, frazowaniem, techniką oddechu oraz artykulacją i manierą wykonania charakterystyczną dla wybranych, niekiedy bardzo zróżnicowanych w tradycyjnej kulturze muzycznej, regionów Ukrainy. Celem warsztatów jest poznanie tradycyjnych (naturalnych) technik emisji głosu, wyzwolenie „zaciśniętego” głosu, odkrywanie przez uczestników własnych różnorodnych możliwości głosowych, świadome kreowanie barw dźwięku poprzez użycie rezonatorów.

Tetiana Sopiłka – ukraińska wokalistka, etnomuzykolog, pedagog. Absolwentka i wieloletni pracownik naukowy Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Jest członkinią powstałego w 1979 roku ukraińskiego zespołu „Drewo”, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej, a także założycielem i liderem warszawskiego zespołu „Dziczka”. Od 1991 roku jeździ po wsiach Ukrainy zbierając oryginalne, archaiczne pieśni, obrzędy i rytuały. Fascynuje ją głównie folklor Ukrainy wschodniej, słynący z rozbudowanych wielogłosowych pieśni lirycznych. Od kilku lat prowadzi badania muzyki tradycyjnej Podlasia, w szczególności prawosławnych pieśni religijnych kanonicznych i paraliturgicznych. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego w Polsce i zagranicą. Jako wokalistka bierze udział w międzynarodowych projektach muzyki tradycyjnej oraz w koncertach muzyki współczesnej. Współpracuje również przy projektach teatralnych, radiowych i filmowych, tworząc oprawę muzyczną, jako konsultant wokalny w technice „śpiewu białego”.

Zajęcia odbędą się w Galerii im. Sleńdzińskich
przy ul. Legionowej 2 w Białymstoku
30 listopada (sobota) 11.00-14.00 i 15.00-17.30
1 grudnia (niedziela) 10.30-13.30 i 14.30-16.00

Warsztaty są płatne.
Ilość miejsc ograniczona.
Więcej informacji, zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com

Admin Opublikowane przez: