W lipcu odbyła się najbardziej artystyczna część naszego projektu międzynarodowego, czyli plener malarsko-fotograficzny. Tematem przewodnim jest Dolina Górnej Narwi.
Prace rozpoczęliśmy od zapoznania się z interesującym nas obszarem. Objeżdżaliśmy bliższą i dalszą okolicę. Wśród traw, piekącego słońca
i chmary komarów i nierzadko boso przemierzaliśmy dolinę rzeki. Każda
z wybranych wcześniej lokalizacji miała inny temat przewodni.
Zależało nam, aby prace przedstawiały różne elementy, zjawiska, wydarzenia występujące na tym obszarze. Wypas polskiej krowy czerwonej i koników polskich, erozyjna działalność rzeki, tradycyjna drewniana architektura czy bogactwo ptactwa to niektóre z tych składowych, które możemy oglądać na pracach.
Dolina Górnej Narwi to dla twórców zdecydowanie niekończąca się inspiracja.
ARTYŚCI BIORĄCY UDZIAŁ W PLENERZE:
Jolanta Drozd
Malarka-akwarelistka, ilustratorka. Urodziła się w Białymstoku jednak swoje szkolne lata spędziła w Łodzi, tam ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, 1975 r. zdała do Łódzkiej Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie uczęszczała do pracowni malarstwa profesor Romy Hałatowej.
Od przeszło 40-stu lat mieszka
w Legionowie. Zawodowo zajmuję się wystawiennictwem, projektowaniem graficznym i ilustracją. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.
Agnieszka Wróblewska
W 1991r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie oraz studia magisterskie na Wydziale Administracji i Stosunków Międzynarodowych WSEI w Lublinie. Od 19 lat pracuje w Szkole Podstawowej Nr 1 w Parczewie. Interesuje się przede wszystkim akwarelą i akrylem. Maluje dla przyjemności. Malarstwo zajmuje w jej życiu bardzo ważną rolę, obok turystyki krajowej i zagranicznej oraz wędrówek po górach. Są one dla niej inspiracją do pracy twórczej, ponieważ natura uczy spostrzegawczości, pozwala zobaczyć subtelne brzmienia barw i harmonię kształtów. Od 2017 roku należy do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie, Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA oraz Klubu Malarzy im. Stanisława Feliksa hr. Szembeka przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków w Warszawie.
Olga Gruberne-Buk
„Kontynuuję rodzinną tradycję nie-studiowania na akademii sztuk pięknych, ale miałam wielkie szczęście być uczennicą takich mistrzów jak profesor Franciszek Starowieyski, profesor Wiktor Zin, profesor Ryszard Osadczy. 7 lat temu zakochałam się w Podlasiu i porzuciłam akryle i oleje na rzecz odkrywania świata akwareli. Maluję najczęściej ptaki, choć ciągnie mnie także do innych włochatych mieszkańców Puszczy Białowieskiej i do jej przepięknych krajobrazów. 3 lata temu zaczęłam swoją przygodę z ilustrowaniem książek dla dzieci (współpraca z Polskim Wydawnictwem Muzycznym) oraz ze Stowarzyszeniem Dziedzictwo Podlasia. Magię Podlasia ‚łapię’ też obiektywem- moje akwarele i zdjęcia można obejrzeć na instagramie: @bajuszki.space.”
Barbara Gałczyńska
„Urodziłam się i mieszkam w pięknym rejonie Polski-Ziemi Augustowskiej i tam zrodziła się fascynacja malarstwem. Przez 32 lata artystycznej aktywności powstało setki prac w różnych technikach. Było wiele wystaw zbiorowych i 18 indywidualnych .m.in Porto Ceresio, Druskiennikai, Tirana, Oxford, Haapsalu, Fabriano ,Pyrenee/Francja, Wietnam. W sposób szczególny fascynuje mnie jednak akwarela. To delikatność, nieprzewidywalność, to emocje subtelnie wpisane w każdy obraz. Akwarela jest ulotnością odczuwania otoczenia i najbardziej esencjonalną forma wypowiedzi artystycznej. Jestem absolwentką Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Gdańskiego i członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Mojej akwarelowej pasji poświęcam każdą wolną chwilę, a w kręgu zainteresowań są ulubione tematy-pejzaż, stara architektura, marynistyka, kwiaty, martwa natura, eksperymenty z abstrakcją. Uczestniczyłam w wielu plenerach malarskich.”
Agnieszka Kita
Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS Lublin. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1986 roku w pracowni prof. Mariana Stelmasika. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Zajmuje się twórczością w zakresie malarstwa i rysunku. W dorobku artystycznym liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. Uczestniczka oraz laureatka wielu konkursów i nagród. „…Zapisuję w obrazach wrażenia ulotne, nierealne, abstrakcyjne. Lubię niedosłowność i elastyczność w interpretacji; tworzę coś co jest dla mnie osobiste, sentymentalne. Obecnie preferuje pejzaż przetworzony, unikam czytelniejszych realizacji…”
Wiesław Bednarz
Mieszka w Konopnicy k. Lublina. Urodzony 24.01.1958 r. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. Dyplom z rzeźby u prof. Sławomira Mieleszko w 1990 roku. Zajmuje się rzeźbą, grafiką i malarstwem. Udział w wystawach i plenerach krajowych i zagranicznych. Wyróżnienie (4 miejsce-Medal Prezydenta Republiki Włoskiej) w XII Międzynarodowym Biennale Dantego w Rawennie w 1996 r. Od 2012 członek Grupy Artystycznej Strefa Wyobraźni.
Gyula Gruber
Węgier od 20 lat mieszkający w Puszczy Białowieskiej, artysta wielostronny inspirujący się rzemiosłem pogranicza kultur węgierskich i polskich,, m.in. uprzęży, zbroi. Fotograf amator od kilkunastu lat dokumentujący fotograficznie swoje wyprawy leśne i spotkania z białowieską fauną.
______________________________________________________________________________
Plener odbył się w ramach projektu „Turystyka edukacyjna na obszarach przyrodniczo cennych w Polsce i na Białorusi”, finansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.