Podlaski wielogłos: pieśni z Dobrowody

Zapraszamy na warsztaty śpiewu, które poprowadzą Walentyna Klimowicz, Nina Jawdosiuk oraz Barbara Jakimiuk, mieszkanki wsi Dobrowoda (gmina Kleszczele, woj. podlaskie). Warsztaty odbędą się w dniach 21–22 kwietnia w dobrowodzkiej świetlicy.

W programie: pieśni wiosenne (wysnynki i rohulki), weselne, chrzcinne, wielkopostne oraz liryczne, wszystkie śpiewane w lokalnej gwarze (gwarze ukraińskiej).

Zespół Śpiewaczy z Dobrowody
Początki zespołu przypadają na rok 1968. Obecnie tworzą go: Walentyna Klimowicz (ur. 1943), Nina Jawdosiuk (ur. 1942) oraz Barbara Jakimiuk (ur. 1945). Pieśni, które wykonują są unikatowe pod względem melodyki, jak i treści. Są to pieśni obrzędowe cyklu rocznego: tzw. rohulki, wysnynky (dwa rodzaje pieśni wiosennych), sianokośne i żniwne oraz obrzędowe rodzinne: korowajowe, weselne, chrzcinne. Zespół koncertował w kraju i zagranicą (Białoruś, Ukraina) niejednokrotnie zdobywając nagrody. Pieśni w wykonaniu śpiewaczek z Dobrowody znajdują się min. na wydawnictwie muzycznym pt. „Pieśni nie tylko święte. Tradycje muzyczne Podlasia”. Zespół jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Warsztaty odbędą się w godzinach:

21 kwietnia (sobota): 11.00–14.30, 16.00–19.00
22 kwietnia (niedziela): 11.00–15.30

Warsztaty są płatne: 60 zł/os.

Obowiązują zapisy mejlowe

Więcej informacji, zapisy: 
stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com

Liczba miejsc ograniczona

Kolejne spotkanie w Dobrowodzie odbędzie się w maju.

Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Tradycji” (projekt „Podlaski wielogłos”) 

Admin Opublikowane przez: