Warsztaty haftu tradycyjnego – grupa młodzieżowo/dorosła

Tkanina obrzędowa jeszcze 50 lat temu była żywą tradycją. Tzw. rucznik obecny był z człowiekiem od jego urodzenia, stanowił atrybut obrzędów ślubnych i weselnych, był też przy zakończeniu życia stanowiąc element pochówku.


Dziś coraz rzadziej, albo nawet bardzo rzadko ręcznik ludowy stanowi element naszego życia. Wraz z zanikaniem tradycji jego wykorzystywania, tracimy umiejętności związane z jego wykonaniem i przyozdabianiem.Namiastką powrotu do przeszłości jest warsztat jaki Wam proponujemy. Nauczycie się odpowiednio posługiwać igłą i nitką, aby powstały przepiękne tradycyjne podlaskie motywy. Warsztaty poprowadzi pasjonatka, mistrzyni haftowanych kwiatów – Agnieszka Jakubicz (Zafolkowana)

WARSZTAT DWUDNIOWY!
Pierwszego dnia uczymy się podstaw: poznacie rodzaje haftów, ściegów, porozmawiacie o niciach i znaczeniach danych wzorów. Każdy z Was wykona tradycyjny wzór.
Drugi dzień to warsztat z ukłonem w kierunku przyszłości. Wyszyjecie motyw lokalny na współczesnym elemencie garderoby. (np. koszula/spódnica/kurtka). Możecie też wykorzystać bawełnianą torbę na zakupy. To doskonały sposób na to, żeby tradycyjne motywy wciąż żyły i stanowiły jednocześnie reklamę naszego lokalnego dziedzictwa kulturowego.

WAŻNE:
– termin: 30 i 31 lipca 2022 w godzinach 12:30 – 18:30
– miejsce: Puchły 62 (gm. Narew)
– we własnym zakresie prosimy o przygotowanie na drugi dzień warsztatów wybranego przez siebie elementu garderoby lub torby bawełnianej/lnianej
– zapisy odbywają się mailowo: sdp@podlasie.org do dnia 27.07.2022
– podczas warsztatów zapewniamy kawę, herbatę. Nie zapewniamy wyżywienia.
– udział w warsztatach jest bezpłatny

Liczba miejsc ograniczona!
Pierwszeństwo udziału w warsztatach mają osoby zamieszkujące obszar LGD Puszcza Białowieska.

Informacja: tel. 662 044 775 – Ewa Stepaniuk lub mailowo sdp@podlasie.org

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Warsztaty kulturowe sposobem na zachowanie dziedzictwa lokalnego regionu Puszcza Białowieska” w ramach programu „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie”.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Ewa Stepaniuk Opublikowane przez: