Efekty warsztatów haftu tradycyjnego – grupa dziecięca i dorosła

Przed Państwem krótka fotorelacja z warsztatów obu grup wiekowych. Zajęcia odbyły się w dniach 30-31 lipca 2022 r. W roli prowadzącej – Agnieszka Jakubicz (Zafolkowana).

W myślach uczestników z pewnością krążą jeszcze sznureczki, łańcuszki i inne ściegi. Obie grupy miały okazję poznać trochę historii i tradycji związanej z tzw. rucznikom – lokalną tkanina obrzędowa obecna w podlaskich domach od pokoleń. Rucznik był obecny z człowiekiem od jego urodzenia, stanowił atrybut obrzędów ślubnych i weselnych, był też przy zakończeniu życia stanowiąc element pochówku.

Inne natomiast były efekty pracy. Grupa dziecięca przygotowywała magnesy z wyszywanymi lokalnymi motywami. Tymczasem bardziej zaawansowani najpierw poznawali podstawy – rodzaje haftów, ściegów, nici, a także znaczenia danych wzorów. A potem ćwiczenia, ćwiczenia i ćwiczenia. Następnego dnia każdy przygotowywał już wzór na swojej kurtce, torbie czy czapce.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom!

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Warsztaty kulturowe sposobem na zachowanie dziedzictwa lokalnego regionu Puszcza Białowieska” w ramach programu „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie”.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Ewa Stepaniuk Opublikowane przez: