Festiwal Kuchni Tradycyjnej

Festiwal Kuchni Tradycyjnej to wydarzenie podczas, którego posłuchasz specjalistów na temat etapów powstawania tradycyjnego pieca chlebowego, doświadczysz dawnych smaków oraz pobawisz się przy muzyce na żywo.

Spotykamy się w siedzibie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia (Puchły 62), 4 września od godziny 12:00.


W programie:

1. Opowieść o tradycyjnym piecu chlebowym. Spotkacie się ze zdunami, którzy poprowadzili w lipcu tego roku warsztaty budowy pieca. To będzie wiedza w pigułce, trochę zdjęć i doskonała przestrzeń do zadawania pytań – godz. 12:00, stodoła.

2. Pokaz pieczenia chleba. Zobaczycie wypełnione blaszki wstawiane do pieca, a po wyjęciu i ostygnięciu spróbujecie przepysznego chleba. Planujemy rozpocząć około godz. 13, w piecu obok stodoły.

3. Tradycyjne dania z pieca chlebowego. Uczestnicy warsztatów przygotują kilka tradycyjnych dań, które kiedyś nasze babcie przygotowywały w piecu chlebowym. Tak, będzie można spróbować!

4. Koncert i potańcówka z Kapelą Batareja. Usłyszycie muzykę tradycyjną ze szczególnym naciskiem na muzykę wschodniego pogranicza. Weźcie wygodne buty do tańca! Kapela będzie przygrywać w godz. 17-20.

Równolegle odbędą się takie o to wydarzenia towarzyszące:
– warsztaty śpiewu z Wierą Niczyporuk. Poznacie pieśni letnie i liryczne ze wsi Malinniki. Starujemy o godz. 15, obok spichlerza.
– kiermasz rękodzieła. Stoiska z ceramiką, wyszywanką, słomą i nie tylko. Będzie można zobaczyć jak się tworzy i zakupić.
– wystawa fotografii pt. „ZASTANE” Magdaleny Sobczak. Magda to architektka krajobrazu, lubiąca ludzi i prostotę życia. Momenty, kadry i emocje ze swoich wypraw zbiera podróżując rowerem.


Przedsięwzięcie jest częścią międzynarodowego projektu pn. „Wektor do przeszłości. Rozwój tradycyjnej kultury jako czynnika wzrostu potencjału turystycznego” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Ewa Stepaniuk Opublikowane przez: