Spacer etnobotaniczny po Białymstoku

Czy spacerując po białostockich zakątkach, zwracacie uwagę na to, co rośnie na trawnikach, parkowych alejkach? Jakie gatunki drzew i krzewów można zobaczyć? Czy to tylko mlecze, pokrzywy, trawa, zielska i chaszcze? Czy są wśród nich rośliny lecznicze, trujące, magiczne?

Zapraszamy na odkrywczy spacer etnobotaniczny, który poprowadzi dr inż. Dan Wołkowycki – biolog, etnobotanik, pracownik Instytutu Nauk Leśnych PB, autor publikacji: „Szata roślinna Białegostoku” wydanej przez Miasto Białystok w 2019 roku. Kto uczestniczył w naszych spacerach dwa lata temu, wie, że warto!

Spacerujemy 5 września 2022, w godz. 16:00 – 19:00.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona

Spotkamy się w okolicy osiedla Pietrasze. Aby poznać dokładną lokalizację spaceru i wziąć w nim udział, należy odpowiedzieć na 3 pytania podane poniżej, a odpowiedzi przesłać na: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com.

1) Sierpień – od sierpa (którym żęto zboże w czasie żniw). Wrzesień – od wrzosu, lipiec – od lipy (od roślin dających pożytek pszczołom). A czerwiec? Od czego pochodzi nazwa tego miesiąca?
2) Do botanicznej rodziny traw należą pszenica, żyto i większość pozostałych zbóż, uprawianych od wieków w Polsce oprócz…? Które zboże nie jest trawą?
3) W białostockich parkach rośnie:
a) sekwoja wieczniezielona,
b) mamutowiec, czyli sekwoja olbrzymia (inaczej: sekwojadendron)
c) metasekwoja chińska?

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Ewa Stepaniuk Opublikowane przez: